A VII. Vármentő Héten is több tucat önkéntes vett részt a Szádvárért Baráti Kör által szervezett, és a Herman Ottó Múzeum munkatársai által irányított régészeti feltáráson. Az idei évben „elfoglaltuk” a középső vár területét, valamint a belső várba vezető kaputornyot is. A feltárás célja előremutató, a következő NKA pályázatba bevonni tervezett falcsonkok környezetének feltárása, esetlegesen építési periódusok és járószintek tisztázása volt.
Kategória bejegyzései: Beszámolók
Szádvár – belső kaputorony, avagy…
…a VII. Vármentő Hét -3.- élménybeszámolója, a 25-ös szelvény legénységétől.
Legmagasabb, legszebb, legnagyobb… Legek, amelyek igazán megragadják az ember képzeletét akkor is, ha várakról van szó. Romváraknál járva gyakran felmerül a kérdés, hogy melyik lehetett a legmagasabb, a legszebb vagy a legnagyobb építmény.
A Szögliget fölé magasodó Szádvár legmagasabb építménye minden bizonnyal a belső kaputorony lehetett, melynek alaprajzi meghatározása, eredeti kialakítása, valamint térbeli kiterjedése már a kezdetektől érdekelte a vár megmentésére szerveződött Szádvárért Baráti Kör tagjait.
Tokár László: Egy év Szádváron VI. rész, avagy…
…a VII. Vármentő Hét -2.- élménybeszámolója.
Ismét hónapok telnek el, míg kijutok Szádvárra. De milyen hónapok! A hétköznapok megnyúlnak, és áll az idő, mint maga a vár, és tétlenségben telnek a napok. Az öreg az erkélyen fűrészt élez, baltát reszel, pásztorbotot farigcsálva múlatja az időt. A lelkiismeretes várbarátok tudják, hogy odafent a hegyen minden nap számít, a vár folyamatosan romlik, és tessék! Jön az email, hívnak a barátok vár a vár! Ásóra, kapára, kutatni kell ismét! Felkerekedik kicsi és nagy, összeverődik a jól ismert csapat, sőt újak is jönnek szép számmal.
A VII. Vármentő Hét első estéjének fényképes krónikája
2014. augusztus 3-a, Szögliget, Szalamandra-ház: sorra érkeznek az ország különböző részeiről a vármentés résztvevői. Rég nem látott barátok üdvözölték egymást újra; előkerültek a hazai párlatok és palackozott szőlőlevek, majd lassan a tűz is meggyulladt. A Szádvárért Baráti Kör idén már második alkalommal vendégelte meg vármentőit egy szalonnasütés élményével. Reméljük minél többen visszajöttök majd!
A Felső-magyarországi Várak Egyesületének közgyűlése
Az egyesület – melynek a Szádvárért Baráti Kör is tagja – tisztújító közgyűlését Horváth Jenő ügyvezető elnök 2014. július 11. napjára hívta össze Hollókőre a dr. Román András Látogatóházba. A közgyűlésen az SzBK is képviseltette magát.
A közgyűlés két részből állt. Az első részben az ügyvezető elnök előterjesztette a 2013. évre vonatkozó beszámolót, és pénzügyi mérleget, majd a 2014. évi működési és pénzügyi tervet. Ennek elfogadása után került sor a tisztújításra. A Felső-magyarországi Várak Egyesületének elnöke, Perényi Zsigmond más, fontos állami feladatai miatt nem vállalhatta tovább a tisztség ellátását, így a közgyűlés Perényi Jánost választotta az egyesület elnökéül, az elnökség többi tagját – Horváth Jenő ügyvezető elnököt (Füzér) és Szabó Csabát (Hollókő) – tisztségében megerősítette.
Tokár László: Egy év Szádváron V. rész
Laci bácsi ismét jelentkezik. Beszámolójában megfordulunk Edelényben, Martonyiban és természetesen Szögligeten is.
Sorozatának 5. részét fogadjátok szeretettel!
Tokár László: Egy év Szádváron V. rész
(Típus: Microsoft PowerPoint (.ppsx), méret: 11 MBájt)

