Végre újra Castrum Bene!
Az évek óta tartó koronavírus járvány megváltoztatta életünket. Az országhatárok sorompói lezárultak, megszűntek a nyilvános rendezvények. A magyarországi várbarátokat összefogó Castrum Bene Egyesületnek így a 2020. évi, majd, a 2021 májusi konferenciái elmaradtak. Ezért nagy örömmel olvasták a várbarátok, hogy 2021 október 9-én, a szokásos őszi helyszínen, a visegrádi királyi palotában, a Mátyás Király Múzeumban, ismét megtartják az egynapos rendezvényt.
A restaurált egykori rezidencia udvaránál már ismerős arcok fogadtak, a két esztendei kimaradás miatt hatalmas örömmel üdvözöltük egymást, akadt bőven mesélnivalónk. Elfoglalva székeinket az összegyűlteket Feld István elnök úr és Buzás Gergely, a múzeum igazgatója köszöntötte, megnyitva az előadások sorát.
Nekünk, „szádvárosoknak”, az első két prezentáció okozott különösen szép órákat, hiszen a 15 esztendeje patronált Szádvárról szóltak. Az elsőben Gál Viktor a miskolci Herman Ottó Múzeum régésze foglalta össze az eddig megismert tudásunkat a várról. Sorra peregtek a képkockák, melyekből mindenki megismerhette, hogyan fejlődött ki a 2006-ban a Szádvárért Baráti Kör által elkezdett „bozótirtásból” a régészeti kutatások és állagvédelmi munkálatok láncolata.A második előadás szerves folytatásnak tekinthető, hiszen Kelemen Bálint a Közti Zrt. építésze, műemlékvédelmi szakmérnök a Nemzeti Várprogramban 316 388 750 Forintban részesült patinás várromot olyan szakavatott módon újította meg, hogy műve ICOMOS díjat kapott. A képek láttán megfogalmazhattuk, hogy a vadregényes természeti környezetben emelkedő ódon kőfalak állapota jelentősen javult, a bakancsos turisták számára sokkal több látnivalót és információt adva. Természetesen folytatni kell a megkezdett utat Szádvár megmentéséért!
Külön örömet jelentett, hogy egyesületünk számos tagja is megjelent a rendezvényen.
Délben egyórányi ebédszünet következett, ami alatt a tagsági díj befizetése ellenében a tagok hozzájuthattak a 2020-as és 2021-es egyesületi folyóirathoz.
Nagyon dicséretes, hogy a szerkesztőbizottság a járványügyi nehézségek ellenére is elvégezte a felvállalt munkáját, a kiadványok elkészítését és nyomdába adását, hogy időben kézhez vehessék a tagok.
A délutáni előadások ismét érdekes témákat dolgoztak fel. A Fiatal várkutatók fórumában Majer Veronika Zsófia a sátoraljaújhelyi vár ásatásai során napvilágra került fémleleteket, míg Szabó Renáta a vámosatyai Büdy-vár régészeti anyagát ismertette. A továbbiakban kutatási beszámolók következtek, Nagy Szabolcs Balázs a Bánd község feletti dombon emelkedő Essegvár elmúlt két évbeli feltárását mutatta be. Ismét gazdagodtunk egy olyan várral, amelynek előtörténetét egy Árpád-kori plébániatemplom és temető jelentette. Végül Buzás Gergely Dombó várának – közismertebben a „Gólyavárnak” – virtuális elméleti rekonstrukcióját tárta elénk. A számítógépes grafikai ábrázolásokat látván felsóhajtottunk, hogy milyen csodálatos reneszánsz épület pusztult el az alapokig, nagy kár érte!
Az egynapos őszi Castrum Bene konferencia végét az egyesületi közgyűlés zárta le.
Szöveg: Szatmári „Nagyon Várbarát” Tamás
képek: NV, Nagy Gábor
szerk: SzBK
Hozzászólások
Végre újra Castrum Bene! — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>